понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety albo żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków spełniają role ogrodzenia, niemniej nierzadko służą dodatkowo za dekoracje. Zazwyczaj takie ogrodzenie PVC sadzi się w słonecznych położeniach, gdzie w mgnieniu oka rosną i mocno gęstnieją. Sporo wdzięku maja tez takie żywe ogrodzenia, jakie wiodą poprzez osłonięte zaułki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca tu i ówdzie plątanina gałązek czy tez kwiatami komponują przyciągające spojrzenie obrazy, a rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer wzdłuż takiego płotu wycisza a także odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki które są w skwerze, również nasze upodobania a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, często tez bujnie rozkwitają, ale potrzebują tez wiele miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia PVC z łajzy zdołają być nadzwyczaj smukłe, chociaż trzeba je regularnie zmniejszać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, bo takie plot komponuje się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on dużo walorów:
•jest mało absorbujący,
•dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie wzrasta,
•cyklicznie podcinany pięknie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek tworzy niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt tylko od strony reprezentacyjnej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie PVC stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Żeby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeśli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe plot było niezmiernie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий