пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co wyraźnie nie zaznaczy krawędzi trawy ewentualnie kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

Bardzo wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w przypadku potrzeby zacienia okoliczne budynki oraz ulice. Aby zrobić taki plot rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli wolimy aby nasze zielone ogrodzenie było bardzo rosłe a jednocześnie cienkie to w cieniu można je ukształtować z limaku pospolitego, grabu pospolitego lub klonu. Pamiętajmy jednakże, że kiedy rośliny nas przewyższa, ich przycinanie może być dosyć kłopotliwe.

Nic dobrze nie uwydatni krawędzi trawnika ewentualnie rabaty jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rabaty nie zawsze chcą dobrze rosnąc w wyznaczonych terenach, niewysokie krzewy potrafią utrzymać naturalne bogactwo w ryzach albo osłonią gołe wycinki gleby. Poprawnie przycięty niewielki żywopłot sam notabene robi za ozdobę ogródka. Na zielone parkany nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna tylko ploty Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w mrocznych kącikach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je zgrabne jabłuszka, jakie wolno przerobić na konfitury.

Niskie albo wybujałe zielone ogrodzenia można pozyskać z krzewów iglastych.

Niestety, rośliny z tej grupy często są o wiele bardziej kosztowne niż gatunki liściaste. Z nich najlepiej znosi brak słońca cis zwyczajny. Zazwyczaj szeroko się rozrasta i należny go obcinać, pomimo tego jego kategorię Cis jest dozwolone odłożyć bez pomocy.Będzie prędko wschodził natomiast uratuje filarowy zarys.

O ile wasz zakamarek jest nadzwyczaj zacieniony, wskazane jest aby roślinny palisada rozświetlić kolorowymi skazami. Niektóre spośród cienioznośnych gatunków maja metamorfozie o złotawych albo pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr normalny Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są w największym stopniu oczywistego w słońcu, tymczasem nawet w cieniu korona drzewa zostają całkiem jasne, poniekąd oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий